توسعه بازار / بازاریابی

>>> ورود به بخش سؤالات متداول<<<

بازاریابی و تبلیغات، کاری تخصصی است و انجام آن توسط افراد غیر متخصص منجر به بی نتیجه بودن تبلیغات و از دست رفتن منابع مالی شما می شود. در حالی که اگر به درستی انجام شوند سبب رشد و توسعه کسب و کار شما و در نتیجه افزایش درآمدتان می گردد.

تبلیغات جز لاینفک هر تجارت و کسب و کاری است. در واقع اگر تاجر یا بازرگانی بر روی محصولات یا خدمات خود تبلیغی نداشته باشد عملاً چگونه مشتریانش او را بشناسند و از او خرید نمایند؟

به طور کل ما در مقوله ی تبلیغات با دو موضوع مواجهیم که بعضاً در تشخیص آنها دچار اشتباه می شویم؛

مسأله اول استراتژی های تبلیغاتی است که این استراتژی ها از نظر راه و روش، پایانی ندارند و دوم، راه های تبلیغاتی (تلویزیون و رادیو، بیلبورد، نشریات و…) هستندکه محدود می باشند، اما در اجرای هر یک از این ترکیبات، ترفند ها و استراتژی های فراوانی وجود دارد.

به طور مثال در تبلیغات پیامکی شاخصه های زیادی وجود دارد که استفاده یا عدم استفاده از آنها می تواند این نوع تبلیغات را با شکست یا موفقیت همراه سازد؛ اگر درست استفاده شود باعث رشد می گردد و اگر اشتباه استفاده شود چه بسا هزینه ی پیامک ها هم برگشت نیابد.

اما آن چیزی که در تمام روشها و راه های تبلیغاتی باید به آن توجه نمود این است که تبلیغات مورد نظر شما باید در محل هایی به نمایش در آید که مخاطبین و مشتریان بالقوه شما (بازار هدف شما) آنجا هستند .

بسیاری از افرادی که تازه وارد مقوله ی تبلیغات می شوند بزرگترین مشکلشان این است که تبلیغات را در محلی غیر از محل حضور مشتریان بالقوه یا همان جامعه هدف انجام می دهند و این یک اشتباه بزرگ است و چه بسا باعث نابود کردن برند می گردد. نمونه اش پیامک هایی که برایمان ارسال می شود و هیچ ارتباطی به کار و زندگی ما ندارد.

زمانی که صحبت از بهینه بودن تبلیغات به میان می آید منظور میزان هزینه ی خرج شده به نسبت میزان بازده ایست که از آن تبلیغات نصیبمان می شود. مطمئناً مهم ترین موضوعی که باعث می شود.